Keresd a hibát! - játék!

A nemzetközi nőnap alkalmából az irodalmi Nobel-díjas nőkről különleges minitárlat készült a Kertvárosi Fiókkönyvtárban. Ehhez kapcsolódva egy játékkal is készültünk. 

Az alábbi szövegben 10 hiba található.
Keresse meg a hibákat és adja le a javított szöveget a Kertvárosi Fiókkönyvtárban, vagy küldje el a következő e-mail címre: kertvarosi [dot] fiokkonyvtaratcsgyk [dot] hu

Beküldési határidő: 2025.03.31.
A helyes megfejtők között könyvjutalmat sorsolunk ki.


15 IRODALMI NOBEL-DÍJAS NŐ

– 1996-2024 között –

A 2025-ös Nemzetközi Nőnap alkalmából különleges minitárlat készült a Kertvárosi Fiókkönyvtárban. A válogatásban látható a lengyel Wisława Szymborska, az osztrák Elfriede Jelinek, a brit Doris Lessing, a sváb származású német Herta Müller, a kanadai Alice Ann Munro, a belarusz Szvjatlana Aljakszandravna Alekszievics, a lengyel Olga Nawoja Tokarczuk, az amerikai Louise Glück, a francia Annie Ernaux és az észak-koreai Han Kang.

Adatok és érdekességek a bemutatott szerzőkről:

  1. 1996-ban a Nobel-bizottság így indokolta a neki ítélt díjat: „költészetében az emberi valóság töredékei közül szatirikus pontossággal sejlik át a történelmi és biológiai kontextus.”
  2. 2004-ben Jelinek kapta az irodalmi Nobel-díjat, második osztrák íróként, ami még rajongóit és tisztelőit is meglepte.
  3. 2007-ben, 85 évesen irodalmi Nobel-díjat kapott, ezzel ő lett minden idők legidősebb irodalmi díjazottja és egyben a tizenegyedik női irodalmi Nobel-díjas.
  4. 2009-ben nyerte el a Nobel-díjat, mert: „A költészet tömörségével és a próza tárgyilagosságával rajzolta meg az otthontalanság tájképét.”
  5. Alice Munro a tizenharmadik nő, aki elnyerte az irodalmi Nobel-díjat, az Akadémia másodszor díjazott olyat az elmúlt 112 évben, aki szinte csak novellákat ír.
  6. Első könyve, A hadviselés nem asszonyi dolog 1985-ben jelent meg.
  7. Hajtsad ekédet a holtak csontjain át című regényből Agnieszka Holland készített filmet, amely elnyerte 2017-ben a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál Ezüst Mackó-díját.
  8. 2003 őszén a Kongresszusi Könyvtár tizenkettedik költődíjas költészeti tanácsadójává választották.
  9. Ernaux a tizennyolcadik nő, aki megkapta ezt a Nobel-díjat.
  10. 2024-ben nyert el a Nobel-díjat: „a történelmi traumákkal szembenéző, az emberi élet törékenységét feltáró pozitív költői prózájáért.”