Jacob és Wilhelm Grimm „Gyermek- és családi meséi” a legtöbbször lefordított német nyelvű műnek számítanak, melynek évről évre újabb kiadásai jelennek meg világszerte. A müncheni Internationale Jugendbibliothek állományából származó gyűjtés alapján készült plakátkiállítás az ezredforduló óta megjelent eredeti és szokatlan példák válogatása. A kiállítás bemutatja, hogy a Grimm testvérek kanonizált szövegeit, a német kultúra ikonjait hogyan jelenítik meg, értelmezik, vagy aktualizálják Európa más országaiban saját képi tradíciók mentén.
13 ország illusztrátorai alkottak maguknak teljesen saját képet a Grimm-mesékről. Piroskát a nagyváros dzsungelébe helyezik (Roberto Innocenti), Jancsi és Juliska képregényben bolyonganak (Sophia Martineck), vagy épp a brémai muzsikusokat alakítják a munka világára vonatkozó példázattá (Claudia Palmarucci). A művészek a mesék elbeszélési struktúráival játszanak, megmutatva, hogy mennyire tágíthatóak a mesék anyagai.
A kiállítás a mesék jellemző cselekményelemeit és elbeszélési struktúráit követi öt állomáson keresztül: (1) a főszereplő útnak indul, (2) követjük útján (3) egy próbatételig, mely lehet kísértés, fenyegetettség, vagy épp a száműzetés magánya, (4) amin aztán felülkerekedik (5) és története boldog véget ér.
Helyszín:
Csorba Győző Könyvtár (Tudásközpont), 1. emeleti Hírlapolvasó
Pécs, Universitas u. 2/A
A kiállítás megtekinthető 2023. november 7. és 15. között a könyvtár nyitvatartási idejében.